Hotele otwarte czy hotele zamknięte? W ostatnich tygodniach otrzymałam co najmniej kilkanaście takich pytań od przyjaciół, znajomych i członków rodziny. Uczestniczyłam też w kilku dyskusjach, w których próbowaliśmy ustalić, na co pozwalają nam aktualne regulacje, a czego robić nie możemy. Pomyślałam, że skoro temat jest żywy wśród moich bliskich, może zainteresować też naszych Gości, czytelników oraz osób poszukujących odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Z myślą o Was przygotowałam ten krótki przewodnik po rezerwacjach w czasie kolejnego lockdownu.
Zdjęcie: Drzwi do pokoju hotelowego
To prawda, że aktualne przepisy nie pozwalają na świadczenie usług hotelarskich dla znacznej części Gości. Ale prawdą jest też, że dopuszczają pobyty grup zawodowych i innych, których podróże służbowe są niezbędne do wypełniania obowiązków lub np. kontynuacji leczenia. Można więc powiedzieć, że hotele są otwarte dla grup specjalnych.
Jeśli zastanawiasz się, czy należysz do osób uprawnionych do podróżowania i pobytu służbowego w hotelu, spieszę z pomocą. Szczegółowe informacje możesz znaleźć w Dzienniku Ustaw w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26.02.2021 roku. Link do dokumentu zamieszczam pod wpisem. Wymieniono w nim te branże i grupy osób, które na dzień dzisiejszy mogą odbyć podróż służbową i specjalną.
Należą do nich między innymi:
Ponadto w przepisach wymieniono także:
Dużą grupą z uprawnieniami do pobytu są również osoby wykonujące zawody prawnicze i strony postępowań sądowych, m.in.:
Ustawodawca dał również możliwość skorzystania z pobytu sportowcom:
Ważną grupą niezwiązaną z wykonywanym zawodem są:
Zdjęcie: Recepcja hotelu, pracownicy w maseczkach ochronnych
W wyborze hotelu postaw przede wszystkim na bezpieczeństwo! W czasie pandemii, kiedy słusznie skupiamy się na aspektach związanych z higieną, zapewnieniem komfortu i gwarancją utrzymywania najwyższych standardów, znajdź otwarty hotel, którego misji towarzyszą powyższe idee. Wyznacznikiem może być posiadanie certyfikatów jakości od niezależnych instytucji, np. Dekra. W przypadku, gdy zależy Ci na ograniczeniu kontaktu z obsługą, pomyśl nad wyborem obiektu, który zapewnia mobilny klucz, czyli możliwość szybkiego zameldowania (choć nie w tym przypadku) i wymeldowania z hotelu w aplikacji mobilnej, a także udostępnia pobieranie faktur w urządzeniu, bez konieczności podchodzenia do recepcji.
Pamiętaj także o tym, że posiłki w hotelu aktualnie serwowane są zwykle do pokoju hotelowego. Ogranicza to konieczność przypadkowych spotkań w restauracji. Z tego powodu Goście najczęściej wybierają menu z wyprzedzeniem, a posiłek dostarcza o ustalonej porze obsługa kelnerska.
Zdjęcie: Śniadanie serwowane do pokoju
Prywatność naszych Gości jest zawsze najwyższym priorytetem! Dlatego z wielkim bólem serca zmuszeni zostaliśmy do postępowania niezgodnego z wartościami, którymi kierują się hotelarze. Niestety, w związku z sytuacją pandemiczną, musimy łamać nasze zasady i pytać Gości o cel wizyty i weryfikować tę kwestię. Liczymy na Państwa wyrozumiałość w tej kwestii. Uprzejmie prosimy, aby przygotowali Państwo dokumenty uprawniające do podróży (szczegółowo opisane w Rozporządzeniu podlinkowanym pod tekstem). Są to przede wszystkim, zależnie od powodu przyjazdu: potwierdzenie wykonywania zawodu medycznego, dokumenty wystawione przez pracodawcę potwierdzające zasadność pobytu, koncesje, legitymacje służbowe, skierowania i dokumenty potwierdzające konieczność skorzystania ze świadczeń medycznych, dokumenty potwierdzające posiedzenie sądu, dokumenty wystawione przez Ministerstwo Spraw Zewnętrznych oraz oświadczenie cudzoziemca.
Serdecznie Was za to przepraszamy i mimo że jest to niezależne od nas, czujemy się z tego powodu bardzo niekomfortowo. Wierzymy, że ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie i tak jak dotychczas znów będziemy mogli powitać Was samym uśmiechem bez zadawania pytań.
Na koniec chciałabym życzyć nam wszystkim, aby sytuacja związana z pandemią ustabilizowała się i aby ten poradnik był ważny jedynie przez kilka najbliższych dni.
Dowiedz się więcej na temat pobytów służbowych:
Sprawdź pozostałe wpisy na blogu: