Kilka lat temu wizyta w SPA zupełnie nie zajmowała moich myśli. Wydawało mi się, że to luksus zarezerwowany dla innych osób. Jednakże nie bardzo potrafiłam odpowiedzieć na pytanie dla jakich konkretnie. Z pomocą przyszła moja przyjaciółka, która wybrała się z koleżankami z pracy na weekend do hotelu SPA. Zaskoczyło mnie wtedy, że dziewczyny nie zaplanowały większych aktywności np. zwiedzania, tylko postawiły właśnie na dwudniowy relaks po trudnym okresie zawodowym. Zapytałam je wówczas, dla kogo ich zdaniem jest SPA. Odpowiedź okazała się oczywista: SPA jest dla wszystkich!
Od tamtej chwili ta myśl przyświeca mi w każdym obszarze, nad którym się zastanawiam. Zwyczajnie nie ma sensu ograniczać się we własnej głowie, a najlepiej samemu przekonać, co jest dla nas dobre i interesujące! Wizyta w SPA dla wielu osób na pewno może taka być.
Zdjęcie: Recepcja SPA w Gdańsku
SPA warto odwiedzić i odwiedzać regularnie z wielu powodów. To przede wszystkim gest wykonany w stronę wsparcia naszej kondycji psychicznej oraz fizycznej. Odprężenie i relaks osiągnięte w gabinecie mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, szczególnie w świecie, w którym nieustannie za czymś gonimy, dokądś zmierzamy, ignorując nierzadko sygnały wysyłane przez zmęczone ciało oraz przytłoczonego ducha.
Choć wiele osób dba o relaks i pielęgnację w domu (i super, tak trzymajcie!), ciężko w domowym zaciszu osiągnąć efekt, jaki gwarantują profesjonalne metody, doświadczeni terapeuci i specjalistyczne kosmetyki. Często także dopiero w gabinecie dowiadujemy się, jaki prawdziwie jest stan naszych ciał – często spiętych, odreagowujących stresy dnia codziennego. To właśnie terapeuta, jako pierwszy, wyciąga dłoń, by nam pomóc.
Nieprzecenionym argumentem jest też to, że do SPA musimy się „wybrać”. Odrywamy się więc od rutyny, obowiązków i problemów, a wkraczamy do świata, w którym stawia się na wyciszenie i relaks. To z tych powodów m.in. rodzice małych dzieci oraz osoby, których obowiązki zawodowe prowadzą do dużych napięć, odnajdują błogość w gabinecie.
Zdjęcie: Relaks przed zabiegiem w SPA
No dobrze. Podjęliśmy decyzję, że skorzystamy z oferty hotelu SPA. I co dalej? Z perspektywy osoby, która sama zadawała sobie to pytanie, ale także odpowiadała na nie Gościom, myślę, że warto przybliżyć kilka aspektów, aby wizyta była dla nas jak najbardziej komfortowa i odprężająca.
Uważam, że dobrą praktyką jest umówienie zabiegów jeszcze przed przyjazdem do hotelu. Daje nam to możliwość rezerwacji odpowiednich dla nas godzin, a także stwarza okazję do wyboru terapeuty (gdy ich grafik nie jest jeszcze pełny). I choć dla części osób nie ma to znaczenia, dla innych np. płeć osoby wykonującej zabieg, okazuje się istotna. Choć jestem daleka od generalizowania, doświadczenie pokazuje, że często, szczególnie podczas pierwszej wizyty, kobiety lepiej czują się w towarzystwie terapeuty tej samej płci. Jeśli tak jest również w Waszym przypadku, koniecznie powiedzcie o tym recepcjoniście – zapewniam, że nie będzie to dla niego zaskoczeniem.
Przed zabiegami warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na pewno nie zaleca się spożywania dużych posiłków, więc jeśli jesteście głodni, sięgnijcie po przekąskę, a „ucztę” zaplanujcie na czas po SPA. Podobnie z alkoholem – potencjalne promile są kiepskim pomysłem podczas zabiegu, dlatego jeśli macie ochotę na lampkę czy dwie wina, zróbcie to po wizycie w gabinecie. Dobrze także przyjść do SPA w wersji „sauté”, tzn. nie używajcie kosmetyków i intensywnych perfum, gdyż w trakcie kuracji mogłoby dojść do niepożądanej reakcji alergicznej.
Zdjęcie: Aromatyczna herbata przed zabiegiem w SPA
Jeśli już wybierasz się na zabieg do SPA, koniecznie przyjdź kilka-kilkanaście minut przed umówioną godziną wizyty. Wynika to z tego, że każdy Gość powinien wypełnić ankietę dotyczącą jego stanu zdrowia. Ma ona na celu zwrócenie przez terapeutę uwagi na ewentualne przeciwskazania i odpowiednią realizację zabiegu.
W tym „wywiadzie medycznym” warto napisać również o potencjalnych obawach związanych z zabiegiem. Pozwoli to terapeucie wyjaśnić wszystkie aspekty i rozwiać wątpliwości. Podobnie – jeśli nie chcecie, aby terapeuta dotykał jakiejś części ciała np. podczas masażu, napiszcie i powiedzcie o tym. Chodzi o Wasz komfort.
Wizytę w SPA zwykle rozpoczyna się od wzięcia prysznica i przebrania w jednorazową bieliznę (jeśli zabieg tego wymaga) oraz szlafrok, które otrzymacie po wypełnieniu ankiety (lub które są już przygotowane w pokoju hotelowym, jeśli zdecydowaliście się wcześniej na pobyt ze SPA).
Przede wszystkim o tym, aby pozwolić sobie na relaks i odprężenie, bo to zwykle jest celem wizyty J Jeśli to możliwe, postarajcie się skupić na zabiegu, a ewentualne trudności zawodowe, firmowe calle, ASAP-y i prywatne rozterki zostawcie za drzwiami (podejrzewam, że będzie jeszcze czas, by do nich wrócić ;)). Uwolnienie myśli pozytywnie wpływa na ciało i wspiera efekt zabiegów. Warto również wziąć pod uwagę kilka poniższych kwestii.
Pamiętajmy, że w strefie SPA zwykle nie jesteśmy sami. Ważne więc, by nasze zachowanie było kulturalne, a ewentualne rozmowy ciche, żeby nie przeszkadzać innym Gościom. W dobrym guście jest również wyłączenie dźwięków telefonu.
Zdjęcie: Relaksacyjny zabieg w SPA
Oprócz przeprowadzenia zabiegu, rolą terapeuty jest poinformowanie Cię o wszystkich etapach, jakie będą miały miejsce w jego trakcie. Jest to dobry moment na rozwianie wątpliwości. Jeśli jednak coś Cię zainteresuje już w trakcie zabiegu, zapytaj o to śmiało.
Pamiętaj również, aby niezwłocznie informować o ewentualnym bólu czy dyskomforcie. To bardzo ważne zarówno dla Ciebie, jak i terapeuty, który będzie mógł od razu zareagować i np. dostosować siłę masażu do Twoich preferencji.
Zwróć również uwagę na swój komfort. W pokojach i gabinetach, w których przeprowadzane są zabiegi terapeuci dbają o wprawienie w dobry nastrój: najczęściej światło jest przygaszone, palą się świece, w powietrzu wyczuwalne są olejki, a relaksacyjna muzyka pozwala się odprężyć. Goście zwykle przykryci są ręcznikami na powierzchni ciała, która akurat nie jest poddana zabiegom. Jeśli lepiej czujesz się w wyższej lub niższej temperaturze, warto o tym wspomnieć od razu.
Zdjęcie: Masaż w SPA w Gdańsku
Oferta profesjonalnych gabinetów SPA jest bardzo szeroka. Warto posłuchać ciała i wybrać zabiegi, które najbardziej odpowiadają jego potrzebom. Jeśli sami nie potrafimy podjąć decyzji, zapytajmy specjalistów. Ich codzienne, wieloletnie doświadczenie powinno być dla nas drogowskazem podczas dokonywania rezerwacji.
Mój organizm prawie zawsze podpowiada, że masaż całego ciała lub chociaż jego najbardziej spiętych części, czyli pleców i karku, jest wskazany i przyniesie ulgę. Szczególnie wzbogacony o peeling. Od czasu do czasu pozwalam sobie również na coś więcej – ogromnie odprężający okazał się masaż głowy i stóp, który gorąco polecam! A jeśli o cieple mowa – masaż gorącymi kamieniami był jednym z najprzyjemniejszych rytuałów, jakich doświadczyłam w gabinecie.
Zdjęcie: Relaks i odprężenie podczas zabiegu
Choć lubię jesień i złociste barwy na drzewach, nie da się ukryć, że pogoda za oknem jest wymagająca. Wielu z nas zapomniało już o wakacjach i letnich urlopach. Myślę więc, że warto poszukać sposobu na odprężenie ciała i zrelaksowanie ducha. Mam nadzieję, że zechcecie się przekonać, że wizyta w SPA może być odpowiedzią (nie tylko) na listopadową pluchę J Życzę dużo przyjemności!
***
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o seansie saunowym, zerknijcie do wcześniejszego artykułu.
Sprawdź pozostałe wpisy na blogu: