Długo wyczekiwane przez wielu z nas wakacje właśnie się rozpoczęły! Jeśli zastanawiacie się, czy warto pojechać nad polskie morze, to od razu odpowiem – oczywiście, że tak! Doradzam jednak wybrać dobrze, aby destynacja odpowiadała naszym potrzebom. A dobrze, wg mnie, może znaczyć m.in.: kierunek Wyspa Sobieszewska :)
Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska Wyspa Sobieszewska zadowoli zarówno miłośników przyrody, jak i aktywnego wypoczynku. Bez względu na to, czy szukacie spokoju, czy adrenaliny, znajdziecie coś dla siebie.
Zdjęcie: Wejście na plażę w Sobieszewie
Polskie wybrzeże oferuje niezapomniane wakacje pełne różnorodnych atrakcji i możliwości odpoczynku. Spokojne, malownicze plaże są idealne dla tych, którzy pragną relaksu z dala od zgiełku. Bliskość natury i czyste powietrze sprzyjają zachowaniu zdrowia i aktywności, zaś pobyty w nadmorskich kurortach sprzyjają rozrywce. Co najpiękniejsze – wybierając Bałtyk na wakacyjny cel, możecie cieszyć się różnorodnością, tworząc wspomnienia na całe życie.
A wśród licznych nadmorskich destynacji – ona. Wyspa Sobieszewska to ukryty nadbałtycki klejnot, idealny dla tych, którzy pragną spokoju i kontaktu z naturą. Rozległe, piaszczyste plaże, otoczone malowniczymi krajobrazami, zapraszają do relaksu i kąpieli słonecznych. Rezerwaty przyrody, takie jak Ptasi Raj i Mewia Łacha, oferują niezapomniane spotkania z dziką przyrodą. Na miłośników sportu i aktywności czekają szlaki rowerowe oraz trasy do biegania i nordic walkingu, a Ci z Was, którzy kochają wodę, będą mogli spróbować swoich sił w kajakarstwie lub wziąć udział w rejsie.
Brzmi jak Top 5 atrakcji? Przekonajcie się sami :)
Plaże Wyspy Sobieszewskiej są jednymi z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Szerokie, piaszczyste i często puste, oferują doskonałe warunki do wypoczynku. Plaże te są idealne dla rodzin z dziećmi dzięki łagodnym zejściom do morza i czystym, dobrze utrzymanym piaskom.
Poza typowymi aktywnościami plażowymi, takimi jak opalanie się czy kąpiele w morzu, warto spróbować także siatkówki, frisbee albo… pofruwać latawcem. Co ważne, w Sobieszewie nie znajdziemy tłumów charakterystycznych dla bardziej popularnych kurortów nadmorskich, co przekłada się na jeszcze lepszą regenerację i większe możliwości spędzenia czasu tak, jak lubimy :)
Zdjęcie: Plaża w Sobieszewie
Stali bywalcy strzeżonych kąpielisk, zarówno tych śródlądowych jak i morskich, pewnie doskonale znają dwie pierwsze flagi. Wszyscy liczymy na to, by na plaży powiewała biała chorągiewka, sygnalizująca możliwość bezpiecznej kąpieli. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy na ratowniczej wieży obserwacyjnej pojawia się flaga czerwona. Znaczy to, że warunki nie pozwalają na niezagrożoną kąpiel, więc ratownik bezwzględnie zabroni plażowiczom wejścia do wody.
Przyczyn takich sytuacji jest kilka, jednak szczęśliwie, lepsza wymiana wód ze względu na położenie bliżej otwartego morza niż w przypadku Zatoki Gdańskiej (plaże w Gdyni i Sopocie), czyni gdańskie Stogi oraz szczególnie plaże na Wyspie Sobieszewskiej znacznie częściej otwartymi. Nierzadko pozostają wręcz jedynymi na trójmiejskiej mapie z białą flagą.
Błękitna Flaga natomiast nie ma związku z tym, jakie warunki do kąpieli panują aktualnie na plaży. Jest to jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie eko-etykiet, czyli odznaczeń przyznawanych przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) z siedzibą w duńskiej Kopenhadze.
Zdjęcie: Błękitna Flaga na plaży
W sezonie 2024 wyróżnienie to otrzymały obiekty w 51 krajach w tym m.in.:
Planując wypoczynek, warto wziąć pod uwagę właśnie to odznaczenie :)
Rezerwaty przyrody na Wyspie Sobieszewskiej są prawdziwym skarbem dla miłośników natury. Ptasi Raj, położony na zachodnim krańcu wyspy, to miejsce, gdzie można podglądać różnorodne gatunki ptaków, zwłaszcza podczas migracji. Ścieżki edukacyjne, specjalne platformy i wieże obserwacyjne umożliwiają komfortową i bezpieczną obserwację ptaków w ich naturalnym środowisku. Z kolei Mewia Łacha, znana z występowania fok szarych, oferuje unikalną możliwość obserwacji tych ssaków w ich naturalnym środowisku.
Spacer po rezerwatach to idealna okazja, by odpocząć od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w dzikiej przyrodzie. Objęcie tych obszarów ochroną, pozwala na zachowanie ich unikalności i różnorodności biologicznej, co czyni je wyjątkowym celem wakacyjnych wycieczek. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce dla ornitologów, przyciągającym miłośników ptaków z całego świata. Od wiosny do jesieni można tu zobaczyć setki gatunków ptaków, często naprawdę rzadkich. Dlatego też jest miejscem licznych wydarzeń i warsztatów ornitologicznych, które przybliżają tajniki życia ptaków i uczą, jak je obserwować bez zakłócania ich spokoju.
Zdjęcie: Ptaki w Rezerwacie "Ptasi Raj" na Wyspie Sobieszewskiej
Wyspa Sobieszewska to dogodna lokalizacja dla miłośników sportów wodnych. Proponuję Wam więc udać się na wycieczkę kajakiem dookoła wyspy (dla bardziej doświadczonych) lub powiosłować Wisłą Śmiałą i Wisłą Martwą.
W Sobieszewie przy ulicy Przegalińskiej znajduje się Przystań kajakowa na Kanale Młynówka i wypożyczalnia kajaków. Infrastruktura, tj. wiata piknikowa, miejsce ogniskowe i parking, umożliwiają kulinarny odpoczynek po aktywnym wiosłowaniu.
Po uprzedniej rezerwacji kajaka, możecie popłynąć w kierunku Zatoki Gdańskiej, po drodze przepływając pod Mostem 1000-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, wzdłuż przystani jachtowej, pomostu przy wejściu do Rezerwatu Ptasi Raj i nieopodal pięknej, kamiennej grobli. Osoby bardziej doświadczone i pewne swoich umiejętności mogą ruszyć dalej w kierunku otwartych wód Zatoki Gdańskiej, pokonując pojawiające się fale i, robiąc pętlę, wrócić od strony Przekopu Wisły do przystani.
Pozostali mogą zawrócić w okolicy Narodowego Centrum Żeglarstwa w kierunku Jachtklubu Stoczni Gdańskiej i sobieszewskiej mariny, by dotrzeć ponownie do miejsca wypłynięcia. Tak opisana trasa ma około 12 km. Oczywiście, da się ją skrócić i zrealizować mniejszą pętlę, w sam raz na pierwsze spotkanie z kajakiem lub dla aktywnych rodzin z dziećmi :)
Zdjęcie: Kajakiem po Wyspie Sobieszewskiej
Wycieczki rowerowe to doskonały sposób na poznanie lokalnej przyrody i kultury oraz na dotarcie do miejsc, które są mniej dostępne dla samochodów. Wyspa Sobieszewska sprawdzi się w oczach cyklistów. Liczne leśne ścieżki i rowerowe szlaki prowadzą przez malownicze krajobrazy, rezerwaty przyrody, a także wzdłuż wydm.
Jeśli chcecie poczuć na własnej skórze urok Wyspy Sobieszewskiej, zachęcam do przejażdżki niebieskim szlakiem rowerowym im. Wincentego Pola. Szlak liczy 24 km i zatacza pętlę wokół całej wyspy. Wiedzie zarówno drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu, jak drogami gruntowymi oraz czasem mocno piaszczystymi ścieżkami leśnymi. Najlepiej pokonać go na gravelu, rowerze trekkingowym, crossowym lub górskim. Na szczęście poziom trudności jest niski, więc przy odrobinie zapału i dobrych chęci, dysponując odpowiednią ilością czasu, powinien się nadać dla zdecydowanej większości turystów.
Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że za jednym razem jesteśmy w stanie poznać wyspę od różnych stron, obserwując przyrodę, architekturę i obiekty techniczne. Myślę tu przede wszystkim o:
Zachęcam Was gorąco do zrobienia sobie przystanku i zwiedzenia zbiornika oraz podziwiania panoramy Zatoki Gdańskiej (przy dobrej widoczności da się dotrze Hel), piaszczystych plaż, wydmowych lasów, czy wreszcie krajobrazu Żuław (Uwaga! Z uwagi na bezpieczeństwo obiektu, wejścia są bezpłatne, ale limitowane. Warto więc z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji).
Zdjęcie: Wycieczka rowerowa śladem Wincentego Pola
Rejs jachtem wokół Wyspy Sobieszewskiej to doskonała okazja, by odkryć jej najpiękniejsze zakątki. To nie tylko szansa na relaks i oderwanie się od codziennych trosk, ale także na doświadczenie prawdziwej bliskości z naturą, również wówczas, gdy np. nie macie sami możliwości wiosłowania, płynąc kajakiem. Malownicze widoki, różnorodność fauny i flory oraz spokojna atmosfera tworzą idealne warunki do odpoczynku i regeneracji sił.
Jeśli zdecydujecie się na taką atrakcję, przyjrzycie się koniecznie ofercie Grano Hotel Solmarina i Premium Yachting. Jestem przekonana, że wrócicie bogatsi o niezapomniane wspomnienia :)
Załogę tworzą doświadczeni profesjonaliści, posiadający bogate doświadczenie w branży oraz najwyższe kwalifikacje. Pod ich opieką każdy rejs będzie bezpieczny i pełen niezapomnianych wspomnień. Szczególnie, że należące do nich jachty zostały zaprojektowane, aby zapewnić najwyższy komfort podczas rejsów, a ich solidna konstrukcja oraz dbałość o detale gwarantują pełną stabilność na morzu.
Zdjęcie: Rejs jachtem z Grano Hotel Solmarina i Premium Yachting
Mam nadzieję, że przekonacie się sami, że Wyspa Sobieszewska to nie tylko miejsce na mapie, ale prawdziwa oaza dla tych, którzy pragną spokoju, bliskości natury i różnorodnych atrakcji. Rezerwaty przyrody, szerokie plaże, możliwości uprawiania sportów wodnych oraz wycieczek rowerowych tworzą idealne warunki do odpoczynku i aktywnego spędzania czasu. To miejsce, gdzie odnajdziecie równowagę i naładujecie baterie, tworząc wspomnienia na całe życie.
Zachęcam Was do zaplanowania wakacji w Sobieszewie i cieszenia się jego niepowtarzalnym urokiem :)
Sprawdź pozostałe wpisy na blogu:
GRANO HOTEL SOLMARINA E: grano.solmarina.re@granohotels.pl GRANO APARTMENTS SOLMARINA |